Skoči na vsebino

Kako pridobim pomoč na domu?

Pomoč na domu je namenjena pretežno starejšim osebam, ki živijo na svojem domu, vendar se zaradi bolezni ali drugih težav povezanih s starostjo ne morejo več v celoti oskrbovati ali negovati sami, niti tega v zadostnem obsegu ne zmorejo njihovi svojci ali sosedje. S pomočjo na domu se nadomesti potrebo po institucionalnem varstvu ter se tako posamezniku omogoči, da lahko čim dlje ostane v domačem okolju. Dom starejših občanov Novo mesto po pogodbi izvaja socialno oskrbo na domu na območju Mestne občine Novo mesto in občin Dolenjske Toplice, Mirna Peč, Straža, Škocjan in Šmarješke Toplice.

Socialna oskrba na domu je strokovno voden proces in organizirana oblika praktične pomoči. Namenjena je upravičencem, ki za samostojno življenje v svojem domu potrebujejo občasno organizirano pomoč. Pomoč na domu lahko traja največ 4 ure na dan oziroma 20 ur na teden.

Upravičenci do pomoči na domu:

Pomoč na domu in njen obseg se prilagodi potrebam posameznega upravičenca.

Pomoč na domu obsega:


Izvajanje pomoči na domu se začne na podlagi zahteve upravičenca ali njegovega zakonitega zastopnika. Vodja službe za pomoč na domu najprej ugotovi upravičenost do storitve in glede na želje in potrebe upravičenca z njim ali njegovim zakonitim zastopnikom sklene dogovor o izvajanju storitve.

Storitve pomoči na domu izvajajo strokovno usposobljene osebe – socialne oskrbovalke in socialni oskrbovalci. Vsebino in trajanje izvajanja storitev sproti beležijo v dnevnik opravljenih storitev, ki je podlaga za mesečni obračun. Če uporabnik teh storitev ne zmore kriti stroškov, lahko na Centru za socialno delo Novo mesto vloži zahtevek za oprostitev oziroma zmanjšanje plačila storitev pomoči na domu. 

Če menite, da potrebujete to vrsto pomoči, se obrnite na izvajalca pomoči na domu, ki izvaja storitev v vaši občini. Vrsto informacij s tem v zvezi lahko dobite tudi na najbližjem centru za socialno delo, ki je ponekod tudi sam izvajalec te oskrbe.

 

Pomoč na domu je v pristojnosti občin, saj občina izbere izvajalca, ki nato storitev izvaja v 'okviru mreže javne službe'. Izvajalec storitve je lahko javni zavod ali koncesionar. Občine pomoč na domu tudi sofinancirajo, najmanj v višini 50 %, v povprečju pa preko 70 % celotnih stroškov. Povprečna cena storitve znaša med 5 in 6 evrov na uro.

 

Zainteresiranim pa v Domu starejših občanov Novo mesto nudijo tudi druge storitve, ki se obračunavajo po ceniku doma.

 

Kdo mi lahko pomaga? Kaj mi je na voljo?

Dom starejših občanov Novo mesto, Šmihel 1, 8000 Novo mesto
https://www.dso-novomesto.com/kontakt/

Tel: 07 371 99 25, 041 200 387


Pomembne povezave

Obrazci: 

https://www.dso-novomesto.com/wp-content/uploads/2021/11/Prosnja

Zakonodaja:

https://www.dso-novomesto.com/wp-content/uploads/2022/03/Pravilnik


Morda vam bo všeč tudi: 

https://www.dso-novomesto.com/storitve/storitve-izven-doma/pomoc-na-domu/
https://www.dso-novomesto.com/wp-content/uploads/2022/06/Cenik-pomoc-na-domu.pdf
https://www.dso-novomesto.com/wp-content/uploads/2022/06/Cenik-toplih-obrokov-PND_10062022.pdf
https://www.dso-novomesto.com/wp-content/uploads/2021/11/Prosnja_za_pomoc_na_domu_2019.pdf

https://www.gov.si/teme/pomoc-na-domu/

https://irssv.si/zemljevid-pomoci-na-domu-po-slovenskih-obcinah/https://irssv.si/zemljevid-pomoci-na-domu-po-slovenskih-obcinah/

 


Objavljeno: 20.10.2023, zadnja sprememba: 07.12.2023

Kako ste zadovoljni s prispevkom? Ali vam katera informacija manjka? Če da, katera? Dodaj vsebino med priljubljeneDodaj v moje vsebine