Skoči na vsebino

Katere oblike pomoči in podpore na področju duševnega zdravja so na voljo v Novem mestu?

Duševno zdravje je bistveno in neločljivo povezano z našim celovitim zdravjem, saj le-to pomeni dinamično ravnovesje telesnih in duševnih prvin, ki so osnova za dobro, zadovoljno in uspešno delovanje na različnih področjih.

Psihološki in telesni procesi so tesno povezani in medsebojno prepleteni in pomembno vplivajo na razmišljanje, doživljanje, čustvovanje in vedenje. Če naših doživljanj in duševnih stisk ne izrazimo in razrešimo, lahko vodijo v različne psihosomatske bolezni in težave. Duševno zdravje vpliva na nastanek in potek marsikatere kronične bolezni. Osebe, ki trpijo zaradi depresije, imajo denimo večje tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni, sladkorne bolezni in rakavih obolenj. Dobro duševno zdravje nas varuje pred razvojem številnih kroničnih bolezni. Zatorej lahko upravičeno trdimo, da ni zdravja brez duševnega zdravja.

Na naše duševno zdravje vpliva kompleksen preplet genetskih,  razvojnih, okoljskih, družbenih, ekonomskih in kulturnih dejavnikov ter osebnih življenjskih izkušenj. Dejavniki medsebojno vplivajo drug na drugega in naše duševno zdravje krepijo in varujejo ali pa ogrožajo.

V različnih obdobjih življenja se soočamo z različnimi preizkušnjami (npr. izguba službe ali obremenitve na delu, smrt bližnjega, ločitev…), ob katerih lahko doživljamo nihanja v razpoloženju, potrtost, žalost in druga neprijetna čustva, telesne reakcije, negativne misli in spremembe v vedenju. Vse to je sestavni del življenja in dobro duševno zdravje nam pomaga, da se z obremenjujočimi dogodki lažje soočimo, jih hitreje razrešimo ali se nanje ustrezno prilagodimo.

Dlje časa trajajoče duševne stiske (npr. težave pri spoprijemanju s problemi, slaba samopodoba, škodljivo uživanje alkohola ali psihoaktivnih snovi, neuspehi v šoli ali pri delu, težave s spanjem, motnje hranjenja…) so lahko pokazatelj določenih globljih težav in so dejavniki tveganja za razvoj duševnih motenj. O duševnih motnjah govorimo, kadar so naše razpoloženje, mišljenje, vedenje in/ali odnosi z drugimi ljudmi spremenjeni do te mere, da pomembno vplivajo na eno ali več življenjskih področij in nas ovirajo pri vsakdanjem življenju.

Duševne težave in bolezni lahko v vsakem trenutku prizadenejo vsakega izmed nas. Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije se bo tekom življenja z duševnimi težavami srečal vsak četrti izmed nas.

Na žalost so duševne težave in bolezni še vedno stigmatizirane. Stigma lahko vpliva na odlašanje iskanja pomoči in podpore, pomanjkanje zavedanja in pismenosti o duševnem zdravju pa hkrati vpliva tudi na to, da se ljudje ne čutijo kompetentni pri nudenju pomoči nekomu, ki je v duševni stiski (ne vedo, kako pristopiti, kaj in kako ukrepati itd.).

S tem, ko pridobimo znanja o znakih in simptomih duševne stiske in bolezni, se hkrati poveča tudi naš občutek kompetentnosti in zaupanja, da pristopimo k nekomu, ki je v duševni stiski, mu pomagamo in ga vzpodbujamo k iskanju strokovne pomoči. Vse skupaj pa vpliva tudi na zmanjševanje stigme, ki spremlja duševne bolezni.

V Mestni občini Novo mesto obstajajo različne vrste pomoči, ki lahko občanom olajšajo morebitne stiske in težave na področju duševnega zdravja. V Novem mestu deluje tudi stanovanjska skupina za osebe, ki potrebujejo občasno ali stalno podporo pri bivanju in organiziranju vsakdana.

Kdo mi lahko pomaga? Kaj mi je na voljo? 

Nacionalni inštitut za javno zdravje - NIJZ, Območna enota Novo mesto, Muzejska ulica 5, 8000 Novo mesto 

Tel: +386 7 39 34 140 

Društvo ŠENT – Slovensko združenje za duševno zdravje – Dnevni center Novo mesto, Kandijska cesta 5, 8000 Novo mesto
Amina Nur, vodja centra

Tel: +386 7 373 76 80 

OZARA – Nacionalno združenje za kakovost življenja, Enota Novo mesto, Rozmanova ulica 10, 8000 Novo mesto 
, , ,
Tel: + 386 7 39 42 661, 070 550 701

Društvo Sožitje – društvo za pomoč osebam z motnjo v duševnem razvoju, Rozmanova ulica 10, 8000 Novo mesto
,
Tel: +386 7 337 74 60, 041 716 920

Center za usposabljanje, delo in varstvo Dolfke Boštjančič (CUDV Draga) – Dnevni center Novo mesto, Šmihel 1, 8000 Novo mesto
https://www.center-db.si/office/dc-novo-mesto/ 

Tel: 07 371 91 02

VDC -Varstveno delovni center Novo mesto, Šmihel 3, 8000 Novo mesto
https://www.vdc-nm.si/ 
,
Tel: 07 39 33 244, 041 738 318


Pomembne povezave

Zakonodaja:

http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO2157 
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV11371


Morda vam bo všeč tudi:

https://www.zadusevnozdravje.si/kam-po-pomoc/prvi-viri-pomoci-v-stiski/
https://www.zadusevnozdravje.si/kam-po-pomoc/centri-za-dusevno-zdravje/odrasli/
https://www.zadusevnozdravje.si/kam-po-pomoc/centri-za-dusevno-zdravje/otroci-in-mladostniki/
https://www.zadusevnozdravje.si/wp-content/uploads/2023/02/NM-PDF-A4-Februar-2023.pdf
https://www.omra.si/media/1081/kam-in-kako-po-pomoc-v-dusevni-stiski.pdf
https://www.zadusevnozdravje.si/
https://www.zadusevnozdravje.si/kam-po-pomoc/mreza-virov-pomoci/
https://www.zadusevnozdravje.si/wp-content/uploads/2023/02/NM-PDF-A4-Februar-2023.pdf
https://www.skupajzazdravje.si/
https://www.tosemjaz.net/
https://nisiokejpovejnaprej.si/
https://nisiokejpovejnaprej.si/kam-po-pomoc/seznam-virov-pomoci/


Objavljeno: 17.10.2023, zadnja sprememba: 23.10.2023

Kako ste zadovoljni s prispevkom? Ali vam katera informacija manjka? Če da, katera? Dodaj vsebino med priljubljeneDodaj v moje vsebine